ZDRAVÝM POHYBOM KU ZDRAVIU
13.marca 2023

ZDRAVÝM POHYBOM KU ZDRAVIU

Ak aj vy trpíte bolesťami kĺbov, nie ste sami. S týmto typom bolesti sa denne stretávame pri každodennom pohybe, športe a v rôznych životných situáciách, kĺby sú základom našej pohyblivosti. Predsudky typu, že bolesti kĺbov prichádzajú s vekom a trápia len seniorov naozaj nie sú na mieste i keď bolesť často prichádza prirodzene spolu s degeneratívnymi procesmi starnutia, ale častá je aj u mladších ľudí, u ktorých je známkou preťaženia, nesprávneho cvičenia prípadne začínajúceho ochorenia.

 

Z čoho sa skladajú kĺby?

 

Kĺby sú akýmsi prepojením medzi kosťami, umožňujúcim pohyblivosť, ktorú by rigidná kosť neposkytla,  zabezpečujú oporu svalom a vo všeobecnosti uľahčujú pohyb. V tele je 250- 360 kĺbov, z ktorých väčšina je pohyblivá. Počet je variabilný z osoby na osobu, no mení sa aj počas života, keďže niektoré kĺby počas dospievania zanikajú a dávajú vznik kostiam a podobný osud postihuje časť kĺbov aj v starobe.  Keď sú zdravé, kosti v kĺbe po sebe hladko kĺžu, pretože ich povrchy sú pokryté hladkou vrstvou chrupavky a membránou, ktorá vylučuje mazľavú tekutinu nazývanú ako synoviálna tekutina.

 

K dysfunkcii a bolesti kĺbov dochádza, keď sa buď synoviálna tekutina nevylučuje správne, alebo keď sa poškodí chrupavka pokrývajúca kosti, prípadne je prítomný zápal alebo nejaké štruktúry, ktoré by sa v kĺbovej štrbine nachádzať nemali. Poškodenie môže nastať náhle alebo postupne a môže byť spôsobené chorobami alebo úrazmi. Bolesť a opuch, ktoré sprevádzajú poškodenie môžu byť akútne alebo chronické a ich intenzita sa pohybuje od miernej až po veľmi silnú.

 

Poškodenie a bolesť kĺbov a kostí

 

Poškodenie kĺbovej štruktúry môže byť zapríčinené primárnym alebo sekundárnymi typom poškodenia:

 

Primárne:

*      degeneratívne zmeny (takiež známe ako osteoartróza)- spôsobené vekom, starnutím a prirodzeným opotrebovaním kĺbu

 

Sekundárne:

*      metabolické poškodenie - DNA (hyperurikémia), hemochromatóza

*      vrodené a anatomické chyby - poruchy vývoja, osové degenerácie, deformácie

*      zápalové - reumatoidná artritída, infekcie

*      poúrazové - lézie meniskov, chrupaviek

 

Ďalšou obsažnou kapitolou je proces starnutia kostí. Kosti prirodzene strácajú svoju silu a hustotu. V mladosti majú kosti väčšie množstvo buniek (osteoblasty, osteoklasty,...) a amorfného materiálu uľahčujúceho tvorbu kostí a k tomu vyvážený počet buniek rozkladajúcich kosti, s ktorým tvoria akúsi dynamickú rovnováhu. Tento proces sa však časom posúva v prospech rozkladu (bunky za to zodpovedné sa nazývajú osteoklasty) a tvorba kosti sa s vekom spomaľuje (za tú zodpovedajú osteoblasty). V niektorých prípadoch, najmä pri nedostatočnej výžive alebo u žien po období menopauzy to môže viesť až k rozvoju osteoporózy. Podľa momentálnych informácii, najvyššiu úroveň kostnej hmoty dosiahneme okolo 20. roku života. Keď prekročíme vek 30 rokov (u mužov je to kúsok neskôr), hustota kostnej hmoty začína zvyčajne klesať.  Tento proces tiež zohráva úlohu v zdraví kĺbov spolu s degeneráciou chrupavky.

Degeneratívne zmeny chrupavky a okolitého kostného tkaniva, sú spôsobené prirodzene spojené s rastúcim vekom a starnutím, čiže postupným opotrebovaním organizmu. Sú spojené so zmenou kvality a kvantity hyalínneho typu chrupavky v kĺbe ,ktorá vznikajú nerovnováhou v novotvorbe a degenerácii tkaniva. Degeneračné procesy môžu postihnúť akýkoľvek kĺb, bez ohľadu na jeho veľkosť a lokalizáciu. Preto je pomerne náročné problémy s kĺbmi presnejšie definovať a liečiť. Primárna osteoartróza je najčastejšie výsledkom neprimerane intenzívneho a nepriaznivo smerovaného zaťaženia kĺbu, prípadne dlhého trvania zaťaženia a s tým spojeného opotrebenia kĺbnych plôch. Vo vyšších vekových kategóriách takýmto typom ťažkostí trpí až 70 - 80 % populácie. Nie nadarmo sa hovorí, že v starobe nám náš pohybový aparát vypíše účet sa predchádzajúcu starostlivosť. A práve preto je dôležité sa venovať prevencii týchto problémov už predtým ako sa objavia.

 

Prevencia poškodenia pohybového aparátu:

 

Kľúčom k optimálnemu zdraviu pohybového ústrojenstva je samozrejme pohyb. Aj keď to možno nie je práve Vaša vec a nepovažujete sa za poctivého športovca. Cvičenie spúšťa uvoľňovanie spomínanej kĺbovej synoviálnej tekutiny. Cvičenie alebo strečing s nízkou intenzitou pomáha zlepšiť rozsah pohybu a zvyšuje pohyblivosť v precvičovaných kĺboch. Náročnejšie vzpieranie posilňuje svaly, aby mohli lepšie ukotvovať a podporovať kĺby. Preto je viac ako vhodné snažiť sa aj pri sedavých zamestnaniach vykonávať aspoň nejaký pravidelný pohyb v podobe prechádzok, jógy alebo iného nenáročného cvičenia. Okrem f sa tiež ukázalo, že výživové doplnky môžu výrazne podporiť a zlepšiť zdravie kostí a kĺbov.

 

Alfou je v tomto prípade vyvážená strava bohatá na esenciálne aminokyseliny a omega-3 mastné kyseliny. Napríklad tkzv. stredozemná strava spĺňa tieto požiadavky priam dokonalo. Vyznačuje sa konzumáciou veľkého množstva ovocia a zeleniny bohatých na antioxidanty, fazule, celých zŕn obilnín a plodín akými sú červená ryža a quinoa (u týchto sa preukázalo, že znižujú C-reaktívny proteín, ktorý je markerom a mediátorom akútneho zápalu), a takisto potraviny s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín, ako sú tučné ryby, rybí olej, chia semienka, ľanové semienka alebo vlašské orechy. Používanie olivového oleja, obmedzovanie nasýtených tukov a trans-tukov vedie k správnemu zastúpeniu tukov v strave a pomáha tiež znížiť tvorbu mediátorov zápalu (produkty kyseliny arachídonovej). Pestrú stravu je vhodné taktiež doplniť o doplnky výživy, akými sú:

 

Kolagén

Kolagén známy tiež ako najviac zastúpená bielkovina v tele (25-30%) zohráva úlohu pri zvyšovaní hustoty kostí organickou zložkou. V našom tele sa kolagén nachádza ako jeden z hlavných štrukturálnych proteínov vo vláknitom spojivovom tkanive. Existuje viacero typov kolagénu, ktoré je možné doplniť, no najbežnejšie sú typ I a typ II. Najzastúpenejším typom kolagénu v tele je typ I, ktorý sa primárne nachádza v koži, šľachách a kostiach. Typ II sa nachádza v chrupavke a je často vyhľadávaný vo forme doplnkov pre zdravie kĺbov. Predpokladá sa tak, že kolagén pozitívne prospieva nielen kostiam a kĺbom ale aj pokožke, vlasom a šľachám, podľa typu použitého kolagénu. Kolagén je vhodné užívať spolu s Vitamínom C, ktorý prirodzene podporuje jeho tvorbu.

*      ADELLE DAVIS kolagén na kĺby 257g

*      Bionutrian Collagen Marine 150g

*      Webber Naturals Kolagén+Lyzín+C 500mg

*      INCA Collagen 30x3g

*      DuoLife Collagen 750ml

MSM (Metylsulfonylmetán)

Metylsulfonylmetán (MSM) Obsahuje významný zdroj organickej síry (34%), ktorá sa nachádza v rastlinách, živočíchoch a po vápniku a fosfore je tretím najčastejšie sa vyskytujúcim prvkom v ľudskom tele. MSM má taktiež priaznivý vplyv na spojivové a chrupavkové tkanivá, ktoré obsahujú proteíny s flexibilnou sírovou väzbou. Podporuje tvorbu dôležitých aminokyselín, vrátane glutatiónu, cysteínu a metionínu, ktoré sú dôležité pre tvorbu kolagénu a správnu funkciu kĺbov, tým že im poskytuje síru ako stavebný prvok ich štruktúry. Môže pomôcť aj pri hojení rán, uvoľňovaní kŕčov, zmäkčovaní jaziev či zmierňovaní bolestí a zápalov kĺbov.

*      Barnys OSTEOeffect 325g

*      Barnys SIOUX MSM forte 600g

*      MSM Natural 400g

 

Glukozamín a chondroitín sulfát

Kombinácia Glukozamín sulfátu a Chondroitín sulfátu poskytuje organizmu vlastné stavebné prvky pre udržanie zdravej pohyblivosti a flexibility kĺbov. Chondroitín sulfát je prirodzene tvorený chondrocytmi (bunkami ktoré sú súčasťou chrupavky) v zmesi ďalších glykozamínoglykánov, ktoré tvoria jej medzibunkovú hmotu. Glukozamín sulfát sa taktiež  prirodzene vyskytuje v chrupavke. Glukozamín a chondroitín sú doplnky, u ktorých sa preukázalo, že potenciálne znižujú stuhnutosť kĺbov a zlepšujú úroveň pohodlia kĺbov. Užívanie tohto doplnku je preto indikované pri bolestivosti kĺbov, osteoartróze alebo reumatoidnej artritíde. Stabilné dopĺňanie týchto stavebných prvkov sa dlhodobo ukazuje ako efektívne nie len v úľave od bolesti a symptómov pri už rozvinutých ochoreniach ale prispieva aj k ich spomínanej prevencii.

      *    Swanson Glukozamín a Chondroitín sulfát 90kps

       *   KOMPAVA GELO-3 Complex - pomaranč 390g

       *   Barnys Inovo 5 forte 90tbl

       *   Webber Naturals Glucosamine + Chondroitin + MSM 1300mg

 

Kombinácia Glukozamín, Chondroitín sulfátu, kolagénu a MSM

*      Barnys TRIPLE blend Ex.silný 700g

Vitamín D

Vitamín D, laicky prezývaný aj ako slnečný vitamín, môže byť užitočným doplnkom podpory celkového zdravia kostí. Tento vitamín hrá kľúčovú úlohu pri vstrebávaní vápnika na mineralizáciu kostí, čo sú dve oblasti. Vitamín D3 (cholekalciferol) a D2 (ergokalciferol ? tvorí sa v rastlinách) sú len prohormóny, ktoré si organizmus metabolizuje na aktívne hormóny. Najúčinnejším metabolitom je 1,25-(OH)2cholekalciferol (kalcitriol). Za pomoci parathormónu z prištítnych teliesok a kalcitonínu zo štítnej žľazy zabezpečuje rovnováhu v spomínaných dejoch. Jeho biologickým účinkom je zvýšenie resorpcie vápnika a fosforu v tenkom čreve a v obličkových tubuloch. V kostiach stimuluje akumuláciu vápnika a fosforu v osteoblastoch, odkiaľ sa transportuje do extracelulárneho priestoru, kde dôjde ku kalcifikácii kolagénu kostnej matrix. Pri nedostatku vitamínu D kosť mäkne a zvyšuje sa jej krehkosť (náchylnosť na lámanie). Vitamín D pôsobí aj na fagocytózu, na niektoré vlastnosti T- a B-lymfocytov, na vyplavovanie inzulínu z pankreasu a ovplyvňuje aj maturáciu a funkciu vlasových folikulov. Zvyčajne sa odporúča užívať ho v zimných mesiacoch a vo všeobecnosti starším ľuďom/ ľuďom s rizikom vzniku osteoporózy, avšak vzhľadom na geografické pomery našej krajiny, nedostáva sa nám dostatok vitamínu D a vo všeobecnosti je u nás vysoká prevalencia nedostatku tohto vitamínu.

*      Swanson Vitamín D3, 60 kapsúl, 1000IU

*      Swanson Vitamín D3, 250 kapsúl, 2000 IU

*      Swanson Vitamín D3, 250 kapsúl, 5000 IU

*      Swanson Vitamín D3 a K2, 60 kapsúl

*      ADELLE DAVIS lipozomálny vitamín D3 200ml

*      ADELLE DAVIS lipozomálny vitamín D3+K2 200ml

 

Bylinné prípravky

 

Byliny a koreniny, ktoré môžu pomôcť pri znížovaní bolesti kĺbov a medzi takéto patria napríklad boswellia a kurkuma, alebo priamo ich kombinácia. Tradičná medicína v Ázii a Afrike sa verí, že Boswellia pomáha pri liečbe chronických zápalových stavov. Predpokladá sa že účinkuje tak inhibíciou tvorby zápalových molekúl nazývaných leukotriény. Kurkuma, ktorá sa používa v tradičnej čínskej a ajurvédskej medicíne na liečbu artritídy, obsahuje protizápalovú látku nazývanú kurkumín, ktorá moduluje reakcie imunitného systému. Forma užitia týchto bylinných prípravkou varíruje od čajových prípravkou, cez doplnky výživy, esenciálne oleje až po lokálnu aplikáciu vo forme krémov a mastí. Inou látkou často používanou vo forme mastí a náplastí je kapsaicín, ktorý sa nachádza v čili papričkách a ďalej nechtík lekársky alebo arnika. 

Clarkia - účinný boj s parazitmi, vírusmi a plesňami.
17.apríla 2024
Clarkia - účinný boj s parazitmi, vírusmi a plesňami.
Clarkia je bylinka, ktorá získala popularitu vďaka svojmu potenciálu ako prostriedok proti parazitom, plochým červom, kandidám a mykózam. Rastlina je známa aj pod názvom Clarkia amoena. Obsahuje rôzne zlúčeniny, ktoré môžu byť užitočné v boji proti parazitickým infekciám v ľudskom tele.
Kolagén Tripeptid - kráľ kolagénov
04.apríla 2024
Kolagén Tripeptid - kráľ kolagénov
Tripeptid je nová generácia kolagénovych výživových doplnkov. Vďaka rýchlemu a efektívnemu účinku je to skutočný ?game-changer?. Ak hľadáte reálne výsledky v krátkom časovom horizonte, kolagén tripeptid vám k tomu pomôže.
Podpora pohybového aparátu
13.marca 2024
Podpora pohybového aparátu
Firma Duolife pôsobí úspešne na slovenskom trhu už niekoľko rokov. Vyrába vysoko kvalitné a účinné výživové doplnky. V tekutej forme používajú mimoriadne šetrnú formu spracovania, ktorá umožňuje zachovať najvyššiu kvalitu a čistotu ingrediencií.