Vypadávanie vlasov
25.júna 2024

Vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov je bežný problém, ktorý postihuje mužov aj ženy rôzneho veku. Môže mať mnoho príčin a rôzne prejavy - od jemného rednutia vlasov až po úplnú plešatosť. A ktoré príčiny sú najčastejšie? 

Genetické faktory: Najbežnejšou príčinou vypadávania vlasov je dedičnosť, známa ako androgénna alopécia alebo mužská/ženská vzorová plešatosť. Genetiku síce "neoklameme", ale aj tak máme u nás v Naturfyte veľmi dobré skúsenosti napríklad s Quercetinom. 

Hormonálne zmeny a zdravotné stavy: Hormonálne zmeny v dôsledku tehotenstva, pôrodu, menopauzy alebo problémov so štítnou žľazou (nadmerne aktívna alebo neaktívna) môžu spôsobiť vypadávanie vlasov. Rôzne zdravotné stavy, ako sú napríklad autoimunitné ochorenia, tiež môžu viesť k strate vlasov.

Lieky a doplnky stravy: Niektoré lieky, napríklad tie používané pri liečbe rakoviny, artritídy, depresie, srdcových problémov alebo vysokého krvného tlaku, môžu mať vedľajšie účinky v podobe vypadávania vlasov.

Stres: Fyzický alebo emocionálny stres môže spôsobiť dočasné vypadávanie vlasov.

Strava a životný štýl: Nedostatok určitých živín, ako sú železo a proteín, môže prispieť k vypadávaniu vlasov. Rovnako aj zinok je dôležitý proti vypadávaniu vlasov. Ale pozor, dá sa s ním aj predávkovať! Nezdravý životný štýl, vrátane fajčenia a nadmerného konzumovania alkoholu, môže mať tiež negatívny vplyv na zdravie vlasov.

Chemikálie v šampónoch a kondicionéroch: pri výbere vlasovej kozmetiky dbajte na správny výber produktov, aby neobsahovali zbytočné parabény, silikóny, parafín a iné škodlivé látky. Môžu spôsobiť zápal (opuch) vlasového folikulu, čo môže mať za následok jazvenie a vypadávanie vlasov. Z našej ponuky odporúčame vlasovú kozmetiku značky Biokap, ktorá je vyrábaná v Taliansku a obsahuje viac ako 97% zložiek prírodného pôvodu. Úplným zázrakom z tejto produktovej rady proti vypadávaniu vlasov sú ampulky - sérum proti vypadávaniu vlasov. Vlasy budú hustejšie a pevnejšie a samozrejme nebudú vypadávať. Okrem séra ponúka značka BIOKAP a výživové doplnky proti vypadávaniu vlasov navrhnuté tak, aby spĺňali požiadavky tak pre mužov, ako aj ženy.

PREVENCIA VYPADÁVANIA VLASOV: Vypadávaniu vlasov u žien a mužov možno predchádzať alebo zastaviť, ak sa správne staráte o svoje vlasy a pokožku hlavy. Máme pre vás zopár užitočných tipov:

- Neumývajte si vlasy príliš horúcou vodou.

- Nečešte vlasy dozadu. Používajte kvalitnú kefu alebo hrebeň. Vyhýbajte sa nadmernému česaniu. 

- Po kúpeli vodou si masírujte pokožku hlavy energicky 10 až 15 minút (kým sa nezačnete cítiť teplo).To stimuluje krvný obeh a posilňuje vlasové folikuly v pokožke hlavy a predchádza vypadávaniu vlasov.

Kokosový olej a ricínový olej sú veľmi dobré pre vlasy. Náš tip: Sušené kúsky amla (indického egreša) uvarte v kokosovom oleji a aplikujte na vlasy na prevenciu vypadávania vlasov. Alebo si zjednodušte život a použite prípravky s obsahom amla  priamo z Indie značky Khadi.

Ako sa správne stravovať pri vypadávaní vlasov?

  1. Bielkoviny podporujú rast vlasov Pretože vlasy sú tvorené bielkovinami, nedostatok bielkovín môže spôsobiť vypadávanie vlasov. Pridajte do stravy bielkoviny vrátane cíceru, sójových bôbov, mandlí, orechov a tekvicových semienok. (Môžete jesť potraviny, ktoré nie sú len živočíšneho pôvodu).
  2. Vitamín C je potrebný pre zdravé vlasy Vitamín C je tiež súčasťou zdravých vlasov. Citrusové plody, ako sú pomaranče a citróny alebo Amalaki  sú obzvlášť bohaté na vitamín C, rovnako ako zelené papriky. Odporúčaná dávka je 1 000 až 3 000 mg denne.
  3. Vitamíny skupiny B zvyšujú rast vlasov Biotín a komplex vitamínov skupiny B sú potrebné pre rast vlasov. Vitamín B3 pomáha zvyšovať krvný obeh v pokožke hlavy, čím podporuje rast vlasov. Najlepšie je užívať doplnok, ktorý obsahuje všetky vitamíny skupiny B, nazývaný doplnok komplexu B, pretože živiny spolupracujú synergicky. Návrhy: strukoviny, vajcia, huby, kvasnice, orechy a losos.
  4. Železo znižuje vypadávanie vlasov Minerálne železo pomáha tiež zvyšovať krvný obeh v pokožke hlavy, čo potom podporuje rast vlasov. Potraviny, ktoré sú bohaté na železo, zahŕňajú pečeň, marhule a hrozienka.
  5. Pitie vody podporuje rast vlasov Vlasový kmeň je tvorený z jednej štvrtiny vody. Pite najmenej 10 pohárov vody denne, aby ste zostali hydratovaní a podporovali zdravý rast vlasov.
  6. Zníženie konzumácie alkoholických nápojov znižuje vypadávanie vlasov Pitie alkoholu znižuje rast vlasov. Znížte alebo vylúčte alkohol zo stravy a uvidíte zvýšenie rastu vlasov.
  7. Vitamín E podporuje rast vlasov Vitamín E je ďalšia živina potrebná na rast vlasov. Stimuluje krvný obeh v pokožke hlavy a môže byť užívaný interne alebo aplikovaný na pokožku hlavy.
  8. Vitamín A podporuje zdravé vlasy Vitamín A pomáha vytvárať žiarivé lesklé vlasy, pretože spolupracuje so syntézou tukov vo vlasových folikuloch a podporuje rast vlasov. Potraviny, ktoré obsahujú vitamín A, zahŕňajú vajcia, kapustu, tekvicu a mrkvu.
  9. Quercetin Je známy svojimi silnými antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami. V posledných rokoch sa študuje jeho vplyv na zdravie a vypadávanie vlasov. Pomáha neutralizovať voľné radikály v tele. Voľné radikály môžu poškodzovať bunky, vrátane vlasových folikulov, čo môže viesť k ich oslabeniu a vypadávaniu. Chronický zápal môže byť jedným z faktorov, ktoré prispievajú k vypadávaniu vlasov. Quercetin má silné protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znižovať zápal vo vlasovej pokožke a podporovať zdravý rast vlasov. Používanie antioxidantov, ako je quercetin, môže pomôcť chrániť vlasové folikuly pred poškodením. Jeden z mechanizmov, ako to dosahuje, je inhibícia enzýmu 5-alfa reduktáza, ktorý premieňa testosterón na dihydrotestosterón (DHT), hormón spojený s androgénovou alopéciou (mužské a ženské plešatenie).

Z našej ponuky by sme ešte vyzdvihli produkt Beauty Hair od slovenského výrobcu Medveď Natural, ktorý obsahuje komplexné zloženie vitamínov a minerálov na krásnu hrivu a spomaľuje šedivenie vlasov. Z tradičnej čínskej medicíny máme pre vás k dispozícii Hrivu čierneho vraníka. Príznačný názov, však? :)

Radi vám s výberom poradíme u nás na kemnných predajniach v Bratislave alebo na infolinke info@naturfyt.sk.

Naturfyt tím

Liečivé byliny a ich účinky na zdravie
10.júla 2024
Liečivé byliny a ich účinky na zdravie
Liečivé byliny sú po stáročia základným pilierom tradičnej medicíny po celom svete. Mnohé z nich majú vynikajúce zdravotné účinky, ktoré nám pomáhajú bojovať proti rôznym ochoreniam a udržiavať naše telo v rovnováhe.
Objavte krásu Malých Karpát
08.júla 2024
Objavte krásu Malých Karpát
Prázdniny ponúkajú skvelú príležitosť vyraziť s rodinou alebo priateľmi na dobrodružstvo a užiť si krásy Malých Karpát.
Vypadávanie vlasov
25.júna 2024
Vypadávanie vlasov
Vypadávanie vlasov je bežný problém, ktorý postihuje mužov aj ženy rôzneho veku. Môže mať mnoho príčin a rôzne prejavy - od jemného rednutia vlasov až po úplnú plešatosť. A ktoré príčiny sú najčastejšie?