Liečivé byliny a ich účinky na zdravie
10.júla 2024

Liečivé byliny a ich účinky na zdravie

Liečivé byliny sú po stáročia základným pilierom tradičnej medicíny po celom svete. Mnohé z nich majú vynikajúce zdravotné účinky, ktoré nám pomáhajú bojovať proti rôznym ochoreniam a udržiavať naše telo v rovnováhe. V tomto článku sa zameriame na niekoľko vybraných bylín, ktoré sú známe svojimi liečivými vlastnosťami a sú často používané v ľudovom liečiteľstve.

Marco (Ambrosia peruviana)

Marco, známa aj ako Ambrosia peruviana, je trvácna bylina alebo poloker, ktorý kvitne každý rok. Má intenzívnu vôňu a je používaná najmä Indiánmi v južnej časti Ameriky.

Bylina Marco má širokospektrálne účinky a dokáže hubiť mnoho druhov parazitov, najmä vlasovca. Tinktúra z tejto rastliny je veľmi žiadaná, pretože obsahuje látky, ktoré majú priaznivé účinky na organizmus. Pomáha pri bolestiach žalúdka, menštruačných bolestiach, bolestiach kĺbov a neurózach. Výluhy z bylín sa používajú na obklady pri prechladnutí, chrípke a kašli, ako aj pri astme a nádche. Marco sa tiež úspešne používa pri Parkinsonovej chorobe.

Orech Čierny (Juglans nigra)

Orech čierny, známy aj ako Juglans nigra, je strom, ktorý dorastá do výšky 30 metrov. Tento strom je známy pre svoje tvrdé drevo a jedlé plody, ktoré obsahujú bielkoviny, esenciálne mastné kyseliny a minerálne látky.

Listy, kôra a orechy obsahujú zlúčeniny ako juglón, juglónové kyseliny a taníny, ktoré majú protizápalové, antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti. Tinktúra z orecha čierneho je účinná pri liečbe kožných ochorení a podpore tráviaceho systému. Pomáha očistiť črevá od parazitov a zlepšuje celkové fungovanie organizmu.

Palina Pravá (Artemisia vulgaris)

Palina pravá, známa aj ako Artemisia vulgaris, je bylina s charakteristickým silným zápachom a horkou chuťou. Používa sa na liečbu rôznych ochorení, od tráviacich problémov po gynekologické záležitosti.

Palina pravá obsahuje éterické oleje, horčiny, anabsintín, artabsín, triesloviny, vitamíny B a C, karotén a ďalšie látky. Tieto zlúčeniny bojujú proti parazitom, podporujú zdravie tráviaceho systému, zlepšujú chuť do jedla a trávenie, a majú protizápalové a diuretické účinky. Používa sa pri liečení tráviacich ťažkostí, kŕčov a boji s parazitmi.

Púpava Lekárska (Taraxacum officinale)

Púpava lekárska, vedecky známa ako Taraxacum officinale, je široko rozšírená bylina s mnohými liečivými vlastnosťami.

Koreň púpavy obsahuje horčiny taraxacín a taraxasterín, ktoré priaznivo pôsobia na trávenie. Listy sú bohaté na vitamíny C, A, D, B a betakarotén a obsahujú významné množstvo železa a ďalších minerálov. Púpava zlepšuje metabolizmus a podporuje celkové zdravie organizmu.

Klinčekovec Voňavý

Klinčekovec voňavý je známy po dve tisícročia pre svoje anestetické a antiseptické účinky.

Hlavnou účinnou zložkou je eugenol, ktorý je veľmi účinný proti parazitom, baktériám a plesniam. Klinček sa používa na zmiernenie zubných bolestí, dezinfekciu zubov a zubných kanálikov, podporu srdcového svalu a celkové prekrvenie organizmu. Pomáha pri tráviacich problémoch, hnačkách, pálenie záhy a podporuje chuť do jedla.

Medvedica Lekárska

Medvedica lekárska je významná urologická bylina, ktorá má silné čistiace a dezinfekčné účinky na obličky a močové cesty.

Medvedica lekárska má protizápalové, diuretické a antiseptické účinky. Pôsobí priaznivo na močové cesty, obličky a močový mechúr, pomáha proti zadržiavaniu vody v tele a podporuje detoxikáciu organizmu.

 

Liečivé byliny ponúkajú široké spektrum zdravotných výhod, ktoré môžu pomôcť pri liečbe a prevencii rôznych ochorení. Od detoxikácie a podpory tráviaceho systému až po boj proti parazitom a zápalom ? tieto prírodné prostriedky sú nenahraditeľné v ľudovom liečiteľstve a stále si nachádzajú svoje miesto aj v modernej medicíne. Ak ste ešte neobjavili liečivú silu bylín, teraz je ten správny čas začať.

Radi vám s výberom poradíme u nás na kamenných  predajniach v Bratislave alebo na infolinke info@naturfyt.sk.

 

 

Naturfyt tím

Liečivé byliny a ich účinky na zdravie
10.júla 2024
Liečivé byliny a ich účinky na zdravie
Liečivé byliny sú po stáročia základným pilierom tradičnej medicíny po celom svete. Mnohé z nich majú vynikajúce zdravotné účinky, ktoré nám pomáhajú bojovať proti rôznym ochoreniam a udržiavať naše telo v rovnováhe.
Objavte krásu Malých Karpát
08.júla 2024
Objavte krásu Malých Karpát
Prázdniny ponúkajú skvelú príležitosť vyraziť s rodinou alebo priateľmi na dobrodružstvo a užiť si krásy Malých Karpát.
Vypadávanie vlasov
25.júna 2024
Vypadávanie vlasov
Vypadávanie vlasov je bežný problém, ktorý postihuje mužov aj ženy rôzneho veku. Môže mať mnoho príčin a rôzne prejavy - od jemného rednutia vlasov až po úplnú plešatosť. A ktoré príčiny sú najčastejšie?