Aromaterapia
18.septembra 2023

Aromaterapia

Jeseň je jedným z najkrajších období v roku, no zároveň je aj obdobím, kedy náš organizmus začína byť náchylnejší k chorobám. Teploty ochladzujú a dni skracujú. Táto zmena môže mať vplyv aj na náš organizmus. Ľudia s oslabenou imunitou môžu byť tak náchylnejší na infekcie a choroby, ako sú chrípka a nachladnutie. Preto je dôležité v tomto období venovať pozornosť svojmu zdraviu a posilniť imunitu.

Správne vybrané esenciálne oleje môžu byť užitočným doplnkom k posilňovaniu imunity a udržiavaniu zdravého životného štýlu.

Esenciálne oleje sú koncentrované extrakty z rastlín, ktoré majú rôzne účinky na telo aj myseľ. Mnohé esenciálne oleje majú antimikrobiálne, protizápalové a upokojujúce vlastnosti, ktoré môžu byť prospešné pri zvyšovaní odolnosti organizmu voči infekciám a pri zmierňovaní príznakov chorôb.

Aby sme dosiahli čo najlepšie účinky z esenciálnych olejov, je dôležité ich správne používať. Máme pre vás niekoľko tipov ako ich použiť:

  • Aromaterapia : je najčastejším spôsobom použitia esenciálnych olejov. Difúzovanie esenciálnych olejov do vzduchu pomocou difúzera je jedným z najlepších spôsobov, ako využiť ich účinky. Difúzia nielenže očistí vzduch od mikróbov, ale aj vytvorí príjemné prostredie na relaxáciu a zmiernenie stresu.
  • Masáže : pridanie niekoľkých kvapiek esenciálneho oleja do masážnych olejov môže byť účinným spôsobom, ako upokojiť svalovú bolesť, redukovať zápaly a stimulovať krvný obeh.
  • Inhalácia : inhalácia esenciálnych olejov prostredníctvom horúcej vody alebo inhalátora môže pomôcť pri liečbe respiračných problémov. Pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja do misky z horúcou vodou, skloňte sa nad ňou a pokryte si hlavu uterákom. Dýchajte paru po dobu 5-10 minút.
  • Lokálna aplikácia: niektoré esenciálne oleje môžete použiť priamo na postihnuté miesto. No je dôležité si uvedomiť, že esenciálne oleje sú veľmi koncentrované a môžu byť dráždivé pre niektoré typy pokožky. Pred použitím je vhodné vykonať test na alergickú reakciu pokožky a použiť ich pridaním do niektorého rastlinného oleja (kokosového, olivového, arganového) a tak aplikovať na pokožku. Prípadne môžete použiť aj bambucké maslo.
  • Kúpele: pridávanie esenciálnych olejov do teplého kúpeľa je ďalším dobrým tipom, ako docieliť ich terapeutické účinky. Tento kúpeľ môže pomôcť pri uvoľnení stresu a napätia, zlepšiť stav pokožky a docieliť pocit relaxácie.

 

Pri používaní esenciálnych olejov je dôležité dodržiavať bezpečnostné pokyny a vždy myslieť aj na vedľajšie účinky:

 

  • Riedenie: : väčšina esenciálnych olejov treba riediť rastlinným olejom, ako je kokosový olej, mandľový olej alebo jojobový olej, a potom aplikovať na kožu. Tým sa minimalizuje riziko kožnej infekcie. Zvyčajne sa odporúča pomer 1-2 kvapky esenciálneho oleja na 1 lyžičku rastlinného oleja.
  • Alergický test: pred prvým použitím nového esenciálneho oleja na kožu spravte test, aby ste zistili, či nereagujete negatívne. Aplikujte množstvo riedeného oleja na malú oblasť pokožky a sledujte, či sa neobjavia reakcie, ako sú začervenanie, vyrážky alebo iné nežiaduce príznaky. Najlepšie je pozorovať po dobu 24 hodín.
  • Bezpečnosť: niektoré esenciálne oleje sú kontraindikované pre tehotné ženy, dojčiace matky, deti alebo ľudí s určitými zdravotnými problémami. Pred použitím esenciálnych olejov konzultujte so špecialistami na aromaterapiu alebo lekárom.
  • Skladovanie: esenciálne oleje na tmavom, chladnom mieste, aby sa zachovala ich kvalita.

 

Odporúčané esenciálne oleje na zlepšenie našej imunity, ale aj na pomoc, keď už cítime prvé príznaky prechladnutia sú:

  • Eukalyptus : pomáha pri problémoch s dýchacím systémom a má antimikrobiálne účinky.
  • Zmes esenciálnych olejov AIR: uľahčuje dýchanie pri respiračných ochoreniach
  • Levanduľa : má upokojujúce účinky na nervový systém a môže pomôcť pri jeho znížení, čo je dôležité pre silný stresový systém.
  • Čajovník : je známy svojimi protizápalovými antimikrobiálnymi  a antiseptickými vlastnosťami.
  • Citrusové oleje (napr. citrón, pomaranč) : obsahujú vitamín C, ma osviežujúci a stimulačný účinok.

Správne používanie esenciálnych olejov prispieva k našej pohode, zdraviu, relaxácii, ale aj celkovému zlepšeniu prostredia, v ktorom žijeme. Pokiaľ máte otázky, radi vám poradíme u nás na kamenných  predajniach v Bratislave alebo na infolinke  info @naturlekaren.sk .

 

NaturFyt tím

Očista krvi
10.septembra 2024
Očista krvi
Očista krvi je proces, ktorý sa zameriava na odstránenie toxínov, odpadových látok a iných nečistôt z krvi, čím sa podporuje celkové zdravie a pohoda. Naše telo má prirodzené mechanizmy, ako je pečeň, obličky a lymfatický systém, ktoré pracujú na udržiavaní čistoty krvi. Niekedy však hľadáme dodatočné spôsoby, ako podporiť tento proces pomocou špeciálnych produktov alebo prírodných doplnkov.
Magnézium
09.septembra 2024
Magnézium
Magnézium je druhý najviac zastúpený vnútrobunkový minerál. Tento esenciálny minerál hrá dôležitú úlohu v mnohých fyziologických a metabolických procesoch ľudského tela.
Bachove kvapky
20.augusta 2024
Bachove kvapky
Prvé dni v škole sprevádza množstvo pocitov, ako u detí tak aj u rodičov. Môže to byť radosť zo stretnutia so spolužiakmi, ale aj strach a obavy z nových povinností a situácií. Bachove esencie Vám môžu pomôcť prekonať tieto dni v pohode.