5 najlepších doplnkov stravy
02.augusta 2023

5 najlepších doplnkov stravy

Udržiavanie zdravého a vyváženého životného štýlu vyžaduje nevyhnutne správnu stravu. Náš rýchly životný štýl nám často nedovoľuje prijímať všetky živiny tak, ako sú pre organizmus prospešné. V takýchto situáciách môžu byť doplnky stravy skvelou alternatívou, ktorá nám pomôže zabezpečiť, že dostaneme všetko, čo naše telo potrebuje pre optimálne fungovanie. Tu je päť najlepších doplnkov stravy, ktoré nám môžu pomôcť viesť zdravý životný štýl.

 

Doplnky stravy môžu byť výborným doplnkom k zdravej výžive a životnému štýlu. Medzi päť najlepších pre celkové zdravie, patria multivitamíny, omega-3 mastné kyseliny, probiotiká, vitamín D a vápnikové doplnky. Denný multivitamín od kanadskej firmy Webber Naturals môže pomôcť zaplniť diétne medzery vo výžive a poskytnúť 100 % dennej dávky vitamínov a minerálov. Omega-3 mastné kyseliny prispievajú k zdraviu srdca a mozgu. Probiotiká zlepšujú trávenie a posilňujú imunitný systém. Vitamín D je dôležitý pre zdravie kostí a imunitnú funkciu, a doplnky vápnika podporujú pevné kosti a predchádzajú osteoporóze. Dostatočný príjem vápnika od detstva napomáha vybudovať pevnú štruktúru kostí.

 

Aké vidíme výhody výživových doplnkov ? Výživové doplnky môžu pomôcť zaplniť diétne medzery v našej každodennej strave a poskytnúť nám dôležité vitamíny a minerály, ako sú napríklad omega-3 mastné kyseliny, vitamín D a probiotiká. Omega-3 mastné kyseliny zlepšujú funkciu srdca a mozgu, zatiaľ čo probiotiká podporujú zdravie čriev a imunitný systém. Niektoré doplnky, ako je vitamín D, môžu pomôcť predchádzať určitým chorobám a zdravotným problémom. Je však dôležité konzultovať s lekárom skôr, než začneme užívať doplnky stravy, aby sme zabezpečili ich bezpečnosť a účinnosť. Niektorí jedinci môžu mať alergie alebo zdravotné problémy, ktoré by mohli reagovať negatívne na určité doplnky.

 

Tu je päť najlepších doplnkov stravy pre zdravý životný štýl:

 

Omega-3 mastné kyseliny: Tieto esenciálne mastné kyseliny predstavujú skupinu zdraviu prospešných tukov, ktoré majú priaznivý vplyv na fungovanie nášho organizmu a ktoré si naše telo nevie vyrobiť samo. Sú dôležité pre zdravie srdca, mozgu a kĺbov. Rybí olej a doplnky z rias sú vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré niektorí ľudia nemusia získať dostatok z bežnej stravy.

Príjem omega 3 mastných kyselín môže aj:

  • znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení
  • podporiť zdravie očí a mozgu
  • bojovať s depresiami a úzkosťami
  • podporiť správny vývoj dieťaťa počas tehotenstva
  • urýchliť regeneráciu po športovej aktivite

Morské riasy a fytoplanktón platia za jedny z najkvalitnejších zdrojov omega 3 mastných kyselín. Práve nimi sa živia drobné kôrovce, či tučné morské ryby (losos, sardinky, či makrely), ktoré do svojho jedálnička zaraďujú ľudia, či už v podobe jedla alebo doplnku stravy.

U nás nájdete kvalitné Omega 3 mastné kyseliny napríklad v kapsuliach od americkej firmy Swanson alebo v tekutej forme od firmy Nutraceutika z najčistejších zdrojov.

 

 

Probiotiká: Predstavujú zdraviu prospešné živé mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v našom tele, najmä v črevách, kde sú súčasťou mikroflóry. Najznámejšími probiotickými kultúrami sú laktobacily, ktoré rozkladajú laktózu a ďalšie cukry, a bifidobaktérie, ktoré pozitívne ovplyvňujú našu prirodzenú obranyschopnosť.

Prebiotiká sú ťažko stráviteľnou časťou potravín, ktoré vo veľkej miere slúžia ako palivo pre probiotické kultúry. Príjem prebiotík je tak kľúčový pre správny rast a aktivitu probiotických kultúr.

Spojením probiotík a prebiotík vznikajú tzv. synbiotiká. Probiotiká či synbiotiká je možné používať preventívne aj ako doplnok pri liečbe. Najčastejšie sa ich užívanie odporúča počas:

Preventívne možno probiotiká užívať aj pri zahraničných cestách, kedy často dochádza k obmene črevnej mikroflóry, čo môže mať za následok tzv. cestovateľskú hnačku. Probiotiká sa stávajú obľúbenými aj u vegánov, ktorí nekonzumujú potraviny bohaté na probiotiká aj prebiotiká, napr. mliečne výrobky.

 

Vitamín D: Vitamín D je pre ľudský organizmus nevyhnutný. Je dôležitý pre správny vývoj a zdravie kostí a zubov, okrem toho sa zasluhuje aj o našu imunitu. Jeho zásoby si možno doplniť vďaka pobytu na slnku. Mnoho ľudí trpí nedostatkom vitamínu D, najmä ak žijú v chladnejších oblastiach alebo sú málo vystavení slnečnému žiareniu. V tomto období je tak vhodné siahnuť po doplnku stravy s týmto vitamínom. Vitamín D je možné čiastočne doplniť aj zo stravy - tučné ryby, morské plody, vajcia či mliečne výrobky.

 

Okrem toho môže vitamín D regulovať náladu a znižovať depresiu alebo čiastočne prispieť k redukcii hmotnosti vďaka zapojeniu sa do normálnej funkcie metabolizmu.

Deficit vitamínu D sa potom môže prejaviť náladovosťou, únavou, bolesťou svalov a kostí, alebo zvýšeným výskytom zlomenín. Dlhodobý nedostatok môže tiež prispieť k rozvoju autoimunitných alebo kardiovaskulárnych ochorení.

 

Vitamín D môžete konzumovať buď v kapsuliach, ideálne v kvalitnom oleji alebo v tekutej forme, veľmi obľúbenej aj pre deti.

 

 

Horčík: Horčík alebo magnézium patrí medzi najdôležitejšie prvky, ktoré sa v ľudskom tele vyskytujú. Medzi hlavné účinky patria:

 

?       zníženie únavy a vyčerpania

?       správna činnosť nervovej a svalovej sústavy

?       podpora psychickej pohody a zníženie podráždenosti

?       podpora energetického metabolizmu

?       lepšie využitie kyslíka v bunkách

?       zníženie oxidačného stresu a oddialenie starnutia buniek

?       prevencia proti kŕčom

 

Ženám môže horčík v kombinácii s vitamínom B6 pomôcť počas ťažkostí s tzv. predmenštruačným syndrómom, ktorý sa vyznačuje bolesťou v podbrušku, bolesťou chrbta podráždenosťou alebo precitlivenosťou.

Primárnym zdrojom horčíka by mala byť pestrá strava (celozrnné obilniny, strukoviny, orechy, kakao, či listová zelenina), v prípade nedostatku je však vhodné siahnuť po doplnku stravy. Nedostatok horčíka môže spôsobiť stres a poruchy spánku.

 

 

Zinok: Je zásadný pre normálnu funkciu všetkých buniek ľudského tela a priamo aj nepriamo sa zúčastňuje až 300 biochemických reakcií. Medzi hlavné funkcie zinku patria:

 

?       zapojenie do funkcie imunitného systému

?       udržanie normálneho stavu kostí, nechtov, vlasov a pokožky

?       udržanie normálnej plodnosti a potencie

?       regenerácia pokožky a hojenie rán

?       zabezpečenie normálneho priebehu metabolizmu živín

?       udržanie normálnej hladiny cukru v krvi

 

Zinok sa radí medzi najdôležitejšie prvky, ktoré si ale naše telo nevie vytvoriť samo, ani si jeho zásoby uchovať. Je preto nutné ho pravidelne v dostatočnom množstve prijímať v potravinách, prípadne ako doplnok stravy.

 

 

 

Výživové doplnky môžu byť užitočným spôsobom, ako podporiť naše zdravie a celkovú pohodu. Dôležité je však mať na pamäti, že žiadny doplnok nemôže nahradiť zdravú stravu a životný štýl. Našich päť najlepších doplnkov stravy: omega-3 mastné kyseliny, probiotiká, vitamín D, horčík a zinok, môžu priniesť množstvo výhod pre naše telo, od posilnenia imunity po podporu lepšieho spánku. Pred začatím užívania nových doplnkov je vždy dôležité konzultovať s odborníkom v oblasti zdravotnej starostlivosti, aby sme zabezpečili bezpečnosť a vhodnosť pre naše individuálne potreby a zdravotný stav.

 

Liečivé byliny a ich účinky na zdravie
10.júla 2024
Liečivé byliny a ich účinky na zdravie
Liečivé byliny sú po stáročia základným pilierom tradičnej medicíny po celom svete. Mnohé z nich majú vynikajúce zdravotné účinky, ktoré nám pomáhajú bojovať proti rôznym ochoreniam a udržiavať naše telo v rovnováhe.
Objavte krásu Malých Karpát
08.júla 2024
Objavte krásu Malých Karpát
Prázdniny ponúkajú skvelú príležitosť vyraziť s rodinou alebo priateľmi na dobrodružstvo a užiť si krásy Malých Karpát.
Vypadávanie vlasov
25.júna 2024
Vypadávanie vlasov
Vypadávanie vlasov je bežný problém, ktorý postihuje mužov aj ženy rôzneho veku. Môže mať mnoho príčin a rôzne prejavy - od jemného rednutia vlasov až po úplnú plešatosť. A ktoré príčiny sú najčastejšie?